točenice

úvod

svátek Kopí a Hřebů Páně

knihy

kaple Božího Těla a Krve

bratrstvo

kontakt

Na této stránce si můžete vybrat z nabídky našich knih.
Spolek Bratrstvo obruče s kladivem je nezisková organizace. Veškerý výtěžek z prodeje využíváme pro vydávání dalších publikací a vědecký výzkum.

JAK NAKUPOVAT
1) Napište nám, které knihy a kolik výtisků objednáváte, e-mailem na adresu: hejtmanstvo@seznam.cz
2) Zašleme vám zpět potvrzení objednávky a číslo bankovního účtu. Jakmile vaše platba dorazí na účet, pošleme vám objednané knihy poštou, v doporučené zásilce nebo cenném balíku.
3) Poštovné platíte podle váhy zásilky a ceníku České pošty:
Do 500 g: 74 Kč
500 g až 1 kg: 79 Kč
1 až 2 kg: 83 Kč
Nad 2 kg: 99 Kčobálka knihy

název: Nejstarší zobrazení novoměstské kaple Božího Těla a Krve na picím rohu Václava IV.

autor: Petr Stančík

ISBN 978-80-907110-0-6

brožura A5, 72 stran, 32 barevných a 8 černobílých vyobrazení

cena: 144 Kč

popis:
V klenotnici saských kurfiřtů a králů Rezidenčního zámku v Drážďanech je vystaven ceremoniální picí roh z dutého rohu buvola, zdobeného pozlaceným stříbrem a přihrádkovým smaltem. Byl vyroben v Praze kolem roku 1400 v „krásném“ slohu vrcholné gotiky, patrně v pražské dvorní zlatnické dílně římského a českého krále Václava IV. Na špičatém konci rohu je umístěna trojrozměrná architektonická miniatura, cizelérsky provedená ze stříbra metodou kovotepané montáže s rytinami v kombinaci s litými detaily. Miniaturu lze jednoznačně identifikovat jako oktogonální kapli Božího Těla a Krve, zbudovanou v letech 1382-1392 záhadným Bratrstvem obruče s kladivem uprostřed dnešního Karlova náměstí na Novém Městě pražském. Kaple měla unikátní architektonickou formu centrální věže s osmi kaplemi na půdorysu osmicípé hvězdy, navíc hrála významnou úlohu ve středoevropských dějinách pozdního středověku. Přesto byla v roce 1791 do základů zbořena a na jejím místě dnes vede rušná komunikace. Architektonická miniatura znamená cenný příspěvek pro poznání původní podoby kaple, neboť její plány se nedochovaly a dosud nejstarší známé vyobrazení pochází až z roku 1536.
Publikace vznikla jako rozšířená a doplněná verze autorova článku: Možný odraz architektonického řešení novoměstské kaple Božího Těla a Krve na Picím rohu Václava IV. (Staletá Praha 33, 2017/1, 153-164).

ukázky:

ukázka knihy ukázka knihy ukázka knihy ukázka knihy